Nowa Zelandia

AD309_WEB_LOW_RES


Nowa Zelandia, położona na południowym Pacyfiku ok.1600 km od południowo-wschodnich wybrzeży Australii, składa się głównie z dwóch wysp – Wyspy Północnej i Wyspy Południowej oraz z kilkuset małych wysepek. Nowa Zelandia – jako pierwsza na kuli ziemskiej wita każdy dzień, jako pierwsza w 1893 roku dopuściła kobiety do głosowania, pierwsza miała w rządzie ministra od turystyki. Jej obywatel odbył pierwszy lot samolotem, inny wymyślił pierwszą maszynę do robienia sztucznych lodowisk, a jeszcze inny jako pierwszy zdobył Mont Everest. Ma największą liczbę pół golfowych w przeliczeniu na osobę: 400 na 3,7 miliona ludzi i największą liczbę owiec: 12,6 owcy na osobę. Tam kręcono plenerowe sceny „Władcy Pierścieni”, pewnie dlatego, że Peter Jakson, reżyser adaptacji trylogii Tolkiena, jest nowozelandczykiem. Nowa Zelandia – egzotyka patrząc na odległość, ale przyjazne miejsce ze względu na europejski charakter. 70 procent obywateli to ludzie pochodzenia europejskiego. Maorysów, rdzennych mieszkańców wysp: Północnej i Południowej jest zaledwie 8 procent.

 

Miejsca i atrakcje turystyczne, które powinny znaleźć się w programie wyjazdu do Nowe Zelandii, to:

  • Sky Tower w Auckland, również szczyt Mt Eden , z którego rozciąga się panorama na „Miasto Fok”, na Ocean Spokojny wraz z Morzem Tasmańskim; Most „Harbour”, zatoką „ Mission”
  • jaskinie Waitomo zamieszkane przez nowozelandzkie świecące robaki – wabiące swym światłem inne owady. Będziemy mieli okazję podziwiać ich lśniący spektakl podczas zejścia pod ziemię, pośród iskrzących się stalaktytów i stalagmitów
  • Rotorua – kraina gejzerów i Maorysó, gorące źródła, błota geotermalne
  • Wizyta w Ośrodku „Kiwi Encounter” (oprowadzenie po ośrodku podczas którego będziemy mogli dowiedzieć się o tych rzadkich ptaków).
  • HELL’s Gate (Piekielnie Wrota). Jest to najbardziej geotermiczny rejon w Rotorua, obejmujący powierzchnię 5000 m.k, tu znajduje się największy(na kuli południowej) wodospad gorącej wody
  • kąpiel błotna w Wai Ora Mud Bath & Sulphur Spa
  • wizyta w Tamaki Village – typowej wioski Maorysów, udział w oryginalnym wieczorze kulturymaoryjskiej: dawne pieśni i tańce wojenne. kolacja „hangi”- przygotowaną w tradycyjny sposób – w piecach ziemnych.
  • Milord Sound Fiordy (290 km – podobno jeden z piękniejszych przejazdów na świecie), dzika przyroda, piękne krajobrazy, zapierająca dech w piersiach sceneria.
  • Pływanie z delfinami w Whakatane
  • winnice w Hawkes Bay, wina z tego regionu cieszą się renomą na całym świecie. Szczególnie smakują Cabernet, Sauvignon i Chardonnay.